Aktualności
PTMA: "Kopernik 500" oraz 49.Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
18.03.2021.Szanowni Państwo,
trwają 49. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie (GDK). Wiekszość imrez odbywa się w zdalny sposób. Program 49.GDK znajduje się na dedykowanej stronie:

Jednym z ważnych punktów GDK jest Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty, który przypada zawsze 21 marca, bo właśnie w tym dniu 499 lat temu Mikołaj Kopernik ogłosił w Grudziądzu swój słynny traktat "De aestimatione monetae"  ("O szacunku monety", 1522).

W najbliższą niedzielę o godzinie 12:00 symboliczna delegacja przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Rady Miejskiej Grudziądza - pan Łukasz Piasecki, złoży kwiaty pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu. Minimalny skład delegacji wynika z ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Ponadto w dniu 23 marca (wtorek) o godzinie 12:30 rozpocznie się posiedzenie Społecznego Komitetu "KOPERNIK 500". Spotkanie odbędzie się online za pośrednictwem internetowej platformy konferencyjnej. Celem spotkania jest omówienie działań zmierzających do realizacji istniejącego już programu obchodów upamiętniających 500-setną rocznicę pobytu wielkiego astronoma w Grudziądzu. W związku z tym planowane jest aby rok 2022 został ogłoszony w Grudziądzu "Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty".

Z poważaniem,
Sebastian Soberski
ZG PTMA

 
Planetarium / Wykład "Krótka historia Wszechświata - początki, ekspansja i nieskończoności"
16.03.2021.

Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Krótka historia Wszechświata — początki, ekspansja i nieskończoności".
Prelekcję wygłosi Joanna Piotrowska - Kavli Institute for Cosmology, University of Cambridge.

DATA: 18 marca (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji i opisu: www.planetarium.grudziadz.pl

Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/6jCc7G3RSVA
Uwaga: zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube.


Czytaj całość
 
Planetarium / Transmisja wykładu "Tajemnice gwiazd: Supernowe"
10.03.2021.

Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Tajemnice gwiazd: Supernowe".

Prelekcję wygłosi Sebastian Soberski (PiOA Grudziądz).

DATA: 11 marca (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji i opisu: www.planetarium.grudziadz.pl

Bezpośredni link do transmisji YouTube:

Zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube

Czytaj całość
 
Planetarium - program na marzec
03.03.2021.

Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl . Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!

-------------------------------------
- 4 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Jak Układ Słoneczny wpływa na klimat Ziemi?".

Prelegent: prof. Paweł Rudawy - Zakład Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Opis: Wiele się mówi na temat zmian klimatycznych na Ziemi wywołanych działalnością człowieka. Bezspornym faktem jest, że na ziemski klimat wpływają czynniki kosmiczne. Najważniejszym obiektem w Układzie Słonecznym, który dyktuje klimat na naszej planecie jest Słońce. Poza Słońcem jest szereg innych czynników kosmicznych, które wpływają na zmianę ziemskiego klimatu w różnych skalach czasowych. Podczas wykładu będzie można prześledzić ewolucję klimatu Ziemi związaną z wpływem Słońca, zmianami orbity ziemskiej, uderzeniami asteroid i innymi.  

Czytaj całość
 
Wykład "O technologiach kosmicznych i nie tylko"
28.02.2021.

27 marca 2021 o godz. 10:00 zapraszamy na wykład dr Agaty Kołodziejczyk "O technologiach kosmicznych i nie tylko".
Link od wykładu podany zostanie na stronie https://www.facebook.com/KNMechatronicznoRobotyczne  (meet.google lub MSTeams).

Wykład poprowadzi dr Agata Kołodziejczyk - dyrektor projektów naukowych w Analog Astronaut Training Center. Inicjatorka budowy pierwszej w Polsce bazy do symulacji misji kosmicznych Lunares w Pile i w gminie Rzepiennik Strzyżewski. Koordynatorka 26 międzynarodowych edukacyjnych i naukowych analogowych misji księżycowych i marsjańskich. W czasie stażu w Europejskiej Agencji Kosmicznej współorganizowała comiesięczne warsztaty „Moon Village". Naukowo zajmuje się tworzeniem oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne do statków kosmicznych i przestrzeni izolowanych od światła słonecznego. Dodatkowo rozwija firmę produkującą ubrania z celulozy bakteryjnej opartą na ekologicznych bioreaktorach kombuczy. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m. in. pierwszych miejsc w konkursie Global Space Balloon Challenge za badania stresu w stratosferze, nagrody Rojszczaka przyznanej przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i złotego medalu Kopernikańskiego.

 
Matura próbna - marzec 2021
27.02.2021.

Harmonogram próbnej matury CKE [KLIKNIJ]

 
Planetarium / Zajęcia online "Efekt cieplarniany i jego konsekwencje"
23.02.2021.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia online "Efekt cieplarniany i jego konsekwencje":- prowadzący zajęcia: Grzegorz Rycyk (PiOA Grudziądz);
- data: 25 luty (czwartek), godz.18:00;
- wiek uczestników: 12-17 lat;
- LINK do zajęć zostanie wysłany po przesłaniu zgłoszenia na email: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Czytaj całość
 
Planetarium / Transmisja wykładu "Zjawiska astronomiczne w 2021 roku"
17.02.2021.

Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Zjawiska astronomiczne w 2021 roku".
Prelekcję wygłosi Sebastian Soberski (PiOA Grudziądz).
DATA: 18 luty (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji: www.planetarium.grudziadz.pl

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 49 - 56 z 649