Aktualności
Finały Wojewódzkie w Sztafetowych Biegach Przełajowych
15.10.2020.
Dnia 15.10.2020 roku w Bydgoszczy odbyły się Finały Wojewódzkie w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja szkoły w składzie: Tomasz Michalski, Bartosz Reetz, Jakub Łukowski, Mateusz Adamczyk, Mariusz Sobótka, Szymon Trzaskowski, Miłosz Gawarkiewicz, Seweryn Górny zajęła III miejsce. Gratulujemy uzyskania bardzo dobrego wyniku drugi rok z rzędu. 

Opiekunem lekkoatletów jest Piotr Balcerzak.

Czytaj całość
 
Transmisja wykładu "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały"
14.10.2020.

Szanowni Państwo,

 

serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt."Radioteleskopy i kosmiczne sygnały".

Prelekcję poprowadzi Sebastian Soberski w dniu 15 października 2020 roku o godz.18:00.

Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

 

Link do transmisji: www.planetarium.grudziadz.pl

 

Opis:

Prelekcja będzie opowieścią o radioastronomii i radioteleskopach z licznymi przykładami „dźwięków” kosmosu czyli sygnałów radiowych zamienionych na falę akustyczną słyszalną przez ludzkie ucho.

Będzie można posłuchać wielu przykładów intrygujących kosmicznych "dźwięków". Słowo "dźwięki" celowo zawarte jest w cudzysłowie, bo w kosmicznej próżni fala dźwiękowa nie ma możliwości propagacji. Tytuł  prelekcji jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi ale ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna. Fale elektromagnetyczne dochodzące do Ziemi mogą być rejestrowane np. przez radioteleskopy a następnie zamieniane na falę akustyczną (dźwięk) tak jak to się dzieje w zwykłym odbiorniku radiowym. Tylko w niektórych szczególnych przypadkach można takiej zamiany dokonać bezpośrednio to znaczy bez zmiany częstotliwości. Na ogół jednak rejestrowane fale elektromagnetyczne leżą poza zakresem 20Hz-20KHz, więc aby po zamianie na falę dźwiękową mogły być słyszalne przez ucho ludzkie trzeba dodatkowo zmienić ich częstotliwość do podanego zakresu.

Wśród kosmicznych sygnałów znajdą się przykładowe rejestracje dokonane największym w Polsce tego typu przyrządem - radioteleskopem „Kopernik”, działającym w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach.

 

Transmisja współorganizowana jest przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

oraz Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkanie za pośrednictwem Internetu!


Z poważaniem,

Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk


 
Wyścig "Czar dwóch kółek"
06.10.2020.
3 października 2020r. Amelia Gratowska  uczennica klasy I TAp wzięła udział w wyścigu "Czar dwóch kółek" na trasie Biały Bór - Delfin, w którym zajęła I miejsce

Gratulujemy!!!