Aktualności
Noc spadających gwiazd w Planetarium
10.08.2017.

Zapraszamy do grudziądzkiego planetarium na kosmiczne fajerwerki:

11 sierpnia (PIĄTEK) godz. 21:00 - 01:00
NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD W GRUDZIĄDZU czyli "Perseidy 2017" – obserwacje deszczu meteorów oraz polowanie na satelity przelatujące nad Grudziądzem.

Program:
21:00-21:30 - Prelekcja "Małe ciała Układu Słonecznego" (sala kinowa)
21:30-01:00 - Obserwacje nieba przez teleskopy oraz polowanie na Perseidy (taras obserwacyjny, kopuła obserwatorium)
UWAGA: Obserwacje odbędą się tylko przy dobrej pogodzie (małe zachmurzenie lub najlepiej brak chmur).

Wstęp wolny.

Informacje o Perseidach:

Tak wyglądają Perseidy: https://youtu.be/vTXA5gYWtXs


Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14
sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy
są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.