Aktualności
VII edycja ogólnopolskiej akcji "Maraton pisania listów"
06.12.2019.
" Nasza szkoła, wzorem lat ubiegłych, przystępuje do VII edycji ogólnopolskiej akcji : " "Maraton pisania listów". Organizatorem akcji jest organizacja pozarządowa: Amnesty International. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy na temat praw człowieka i ich przestrzegania na świecie.
Poniżej publikujemy sylwetki osób, w obronie których będziemy pisali listy począwszy od 09-12-2019, czyli od poniedziałku. Szczegóły na temat akcji zostaną przekazane na zajęciach lekcyjnych przez nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie: p. Barbarę Mańską-Borowską i p. Arletę Karwowską.
Finał powyższej akcji będzie miał miejsce w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w dniu 13-12-2019."
 
Czytaj całość
 
Stypendia Prezesa Rady Ministrów
05.12.2019.

W dniu 3 grudnia w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.  Z naszej szkoły stypendium otrzymał Jakub Kirsz z klasy IV c TI.

Stypendia te przeznaczone są dla uczniów szkoły dla młodzieży, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.
Uzyskuje je uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

Wnioski sporządza samorząd uczniowski szkoły i przedstawia radzie pedagogicznej, która zatwierdza jednego kandydata.
Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Stypendium przyznaje Prezes Rady Ministrów.
Wysokość stypendium wynosi 300 zł. miesięcznie i wypaca je wojewoda w dwóch ratach: do dnia 30 listopada i do dnia 30 kwietnia.

Czytaj całość
 
Grudzień w Planetarium
04.12.2019.

Zapraszamy na otwarte spotkania do grudziądzkiego Planetarium.

Program na grudzień 2019:

4 grudnia godz. 18:15
Zajęcia dla dzieci pt."Światło - przyjaciel, czy wróg astronomów?".
Wiek: minimum 8 lat.
Wymagane wcześniejsze zapisy na e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .
Wstęp wolny.

6 grudnia godz.12:00

z okazji imienin wielkiego astronoma, nastąpi uroczyste
złożenie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika
na Placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu.
Uroczystość uświetni tort imieninowy przygotowany dla wszystkich,
którzy przyjdą na imieniny Kopernika.
Czytaj całość
 
Quiz - "Wiedźmin"
02.12.2019.

Zapraszamy do udziału w quizie który powstał w ramach projektu związanego z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa: https://zstksiazki.gq

Gra dotyczy serii książek Andrzeja Sapkowskiego pt.: ,,Wiedźmin”, którą zakupiono do biblioteki szkolnej.


 
Kwiaty i tort pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika
01.12.2019.

Dnia 6 grudnia 2019 roku (PIĄTEK) o godzinie 12:00, z okazji imienin wielkiego astronoma, nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu.

Uroczystość uświetni tort imieninowy przygotowany dla wszystkich, którzy przyjdą na imieniny Kopernika.

Serdecznie zapraszamy delegacje grudziądzkich placówek edukacyjnych i kulturalnych oraz wszystkich miłośników astronomii z całego świata. Zbiórka pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika o 11:55.

PROGRAM:
=> 12:00 - Złożenie kwiatów oraz TORT pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika - Plac Miłośników Astronomii.
=> 13:15 - "Odległe światy"- seans w Planetarium. Obserwacje Słońca. Seans "Odległe światy" to opowieść o planetach pozasłonecznych, których astronomowie odkrywają coraz więcej. Widzowie dowiadują się jak mogą wyglądać planety spoza Układu Słonecznego, okrążające inne gwiazdy. (Planetarium, ul.Hoffmanna 1-7)

WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY!

Organizatorzy:
- Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Grudziądzu,
- Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Image
 
Spotkanie autorskie z poetą Stanisławem Raginiakiem
27.11.2019.

Poeta napisał o nas na swojej stronie Facebook: 

https://www.facebook.com/100004598261681/posts/1465259960303932/


Dnia 27 października 2019 r., młodzież naszej szkoły czestniczyła w niezwykłym spotkaniu z poezją i z jej twórcą - p. Stanisławem Raginiakiem. 

Spotkanie odbyło się w sali kinowej. Było to jedno z działań promujących lokalnych twórców kultury oraz działań służących rozwijaniu zainteresowań czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (Priorytet.3 NPRC – MEN)
Poeta podczas spotkania przedstawił swoją pracę twórczą, opowiedział o ludziach i wydarzeniach będących dla niego inspiracją. Wiele refleksji prowadzący poświęcił także wpływowi wiary na wyraz artystyczny swoich literackich dokonań.

Niezapomnianym punktem spotkania było czytanie wierszy oraz fragmentów prozy.
Pan Stanisław w swych wierszach opisuje nasz świat, wraca do wspomnień o ludziach i zdarzeniach oraz na bieżąco śledzi bieg codziennych wydarzeń. W jego wierszach najbardziej cenne wartości jak miłość, przyjaźń, wiara, kultura słowa i zachowania są ciągle aktualne.
Podczas spotkania, poeta rozdał uczniom wiersze z autografem.

Osoby chętne miały możliwość nabyć książki autora wraz z osobistą dedykacją.Czytaj całość
 
Wpływ czytelnictwa na rozwój młodzieży
27.11.2019.

SZANOWNI  RODZICE

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa; chcielibyśmy przypomnieć, że rozpowszechnianie czytelnictwa powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców, ponieważ tylko wtedy przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika. Nie jest to zadanie łatwe. Statystyki czytelnictwa zarówno osób dorosłych jak i dzieci pozostają nieubłagane. W dobie komputerów, telewizji, kina, Internetu - ogromnego postępu technicznego, wszechobecnego pośpiechu, warto zastanowić się nad rolą książki we współczesnym życiu człowieka i czynić starania, by było na nią miejsce i czas. Wszystko odbywa się w zawrotnym tempie, następuje szybka wymiana informacji podawana najczęściej drogą medialną. I chociaż wydawać by się mogło, że książka przeżywa swój kryzys, to jednak nadal jest najważniejszym środkiem w dziedzinie przekazywania wiedzy. Pozwala więc na przekazywanie istniejącego zasobu wiedzy o rzeczywistości i na kształtowanie określonych postaw. Dodatkowo kontakt z książką dostarcza młodemu czytelnikowi właściwych wzorców pisania i mówienia, pozwala poznawać nowe słownictwo i formy gramatyczne. Wpływa również na rozwój wyobraźni i łączy się integralnie z rozwojem myślenia. Czytanie rozwija nie tylko sferę poznawczo – intelektualną ale wzbogaca również wartości moralno – społeczne. Niestety potrzeba kontaktu z książką nie powstaje samorzutnie. To właśnie dorośli, najpierw rodzice, później nauczyciele i wychowawcy powinni ją zaszczepić w procesie nauczania i wychowania. Jest to zabieg długotrwały i nie zawsze uwieńczony sukcesem.
          Rozwój zainteresowań czytelniczych u dziecka rozpoczyna się w domu. Rodzice którzy sami korzystają z książek i czasopism potrafią przekazać te zainteresowania także swoim dzieciom. 
          Niezwykle istotna jest rola książek w wieku dorastania, kiedy to młody człowiek niechętnie korzysta z rad dorosłych a uznawane dotąd wartości ulegają zmianie. Na tym etapie wyraźnie widać rozdźwięk pomiędzy lekturą dziewcząt (przyjaźń, miłość następnie powieść psychologiczna) a chłopięcą (powieści przygodowe, awanturnicze, wojenne, fantastyka itp.) Łączy natomiast poszukiwanie własnej tożsamości, konflikty światopoglądowe – to wszystko potrafi zmienić dwunastoletniego pożeracza książek w piętnastoletniego biernego oglądacza teledysków lub maniaka internetowego. Łatwa w percepcji fabuła obrazkowa skutecznie wypiera słowo pisane. Kultura wizji, rozleniwiając i spłycając wyobraźnię, hamuje wysiłek zapamiętywania, potrzebę porządkowania i analizowania wiadomości, spłyca poziom refleksji, jednym słowem nie dostarcza elementów niezbędnych dla rozwoju intelektualnego młodego umysłu. Czasochłonne, wymagające wysiłku umysłowego czytanie wygra tylko wtedy, gdy stanie się nawykiem, czynnością wykonywaną bezwiednie, odruchowym sięgnięciem po książkę w każdej wolnej chwili. Odpowiednio dobrana lektura ma ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości młodego człowieka. Dostarcza mu ona odpowiedzi na nurtujące go pytania i pomaga zbudować trwały system wartości. Odnalezienie w utworze podobieństwa do własnego osobistego świata nadaje sens własnej egzystencji.
          Reasumując - książka wpływa na psychikę, pomaga w kształceniu umysłu, pobudza sferę emocjonalną, odpowiednio dobrana pozostawia ślad na całe życie. Książka jest nośnikiem informacji, który zmusza do uruchomienia własnej wyobraźni, sprzyja refleksji, czyli kształtowaniu osobistej wizji świata i systemu wartości. Stanowi także źródło komunikacji ze światem.Warto więc zabiegać, aby książka zajmowała należne jej miejsce w każdym okresie życia człowieka.

 
Zebranie z rodzicami
20.11.2019.


Spotkanie z rodzicami w dniu 26 listopada 2019 r. (wtorek)

Wszystkich rodziców prosimy o przybycie najpierw do auli a później do wyznaczonych sal.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 64 z 534