Aktualności
Transmisja wykładu "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały"
14.10.2020.

Szanowni Państwo,

 

serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt."Radioteleskopy i kosmiczne sygnały".

Prelekcję poprowadzi Sebastian Soberski w dniu 15 października 2020 roku o godz.18:00.

Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

 

Link do transmisji: www.planetarium.grudziadz.pl

 

Opis:

Prelekcja będzie opowieścią o radioastronomii i radioteleskopach z licznymi przykładami „dźwięków” kosmosu czyli sygnałów radiowych zamienionych na falę akustyczną słyszalną przez ludzkie ucho.

Będzie można posłuchać wielu przykładów intrygujących kosmicznych "dźwięków". Słowo "dźwięki" celowo zawarte jest w cudzysłowie, bo w kosmicznej próżni fala dźwiękowa nie ma możliwości propagacji. Tytuł  prelekcji jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi ale ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna. Fale elektromagnetyczne dochodzące do Ziemi mogą być rejestrowane np. przez radioteleskopy a następnie zamieniane na falę akustyczną (dźwięk) tak jak to się dzieje w zwykłym odbiorniku radiowym. Tylko w niektórych szczególnych przypadkach można takiej zamiany dokonać bezpośrednio to znaczy bez zmiany częstotliwości. Na ogół jednak rejestrowane fale elektromagnetyczne leżą poza zakresem 20Hz-20KHz, więc aby po zamianie na falę dźwiękową mogły być słyszalne przez ucho ludzkie trzeba dodatkowo zmienić ich częstotliwość do podanego zakresu.

Wśród kosmicznych sygnałów znajdą się przykładowe rejestracje dokonane największym w Polsce tego typu przyrządem - radioteleskopem „Kopernik”, działającym w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach.

 

Transmisja współorganizowana jest przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

oraz Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkanie za pośrednictwem Internetu!


Z poważaniem,

Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk


 
Wyścig "Czar dwóch kółek"
06.10.2020.
3 października 2020r. Amelia Gratowska  uczennica klasy I TAp wzięła udział w wyścigu "Czar dwóch kółek" na trasie Biały Bór - Delfin, w którym zajęła I miejsce

Gratulujemy!!!


Czytaj całość
 
Mistrzostwa Miasta w Sztafetowych Biegach Przełajowych
30.09.2020.
Dnia 28.09.2020 roku odbyły się Mistrzostwa Miasta w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

Reprezentacja szkoły w składzie:
Tomasz Michalski, 
Bartosz Reetz, 
Jakub Łukowski, 
Mateusz Adamczyk, 
Mariusz Sobótka, 
Szymon Trzaskowski, 
Miłosz Gawarkiewicz, 
Seweryn Górny 

Zajęła I miejsce i awansowała do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w 15.10.2020 w Bydgoszczy. Gratulujemy i trzymamy kciuki za start podczas finałów.


Opiekunem lekkoatletów jest Piotr Balcerzak.

 
Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
29.09.2020.

W dniach 25-27.09 uczniowie naszej szkoły - Sandra Stanulewicz i Michał Depczyński z klasy 4TAn wraz z bibliotekarzem p. Sylwią Grodkowską uczestniczyli w XXV Ogólnopolskich Warsztatach Poetyckich w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Grudziądzu oraz poetę i prozaika Stanisława Raginiaka. Gościem specjalnym jubileuszowej edycji był Romuald Mieczkowski – litewski poeta, dziennikarz, publicysta narodowości polskiej, działacz społeczności polskiej na Litwie, współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika literackiego „Znad Wilii”.


Miło nam poinformować, iż laureatami tegorocznej edycji, po niedzielnym "Turnieju Jednego Wiersza" zostały osoby z Zespołu Szkół Technicznych:

- Michał Depczyński - II miejsce

- bibliotekarz p. Sylwia Grodkowska - III miejsce


SERDECZNIE GRATULUJEMY

 

  Image

 fot.Biblioteka Miejska w Grudziądzu 


https://pomorska.pl/trwa-grudziadzka-jesien-poezji-oraz-warsztaty-poetyckie-organizowane-przez-stanislawa-raginiaka-pisarza-z-grudziadza/ar/c13-15200410

 

https://www.facebook.com/284698318244136/posts/3307021259345145/

 

Obszerna relacja z wydarzenia wyemitowana będzie w "Magazynie Qltura" TVSM


 
Zebranie z rodzicami
18.09.2020.

Przydział sal na spotkanie z rodzicami

w dniu 23 września 2020r. o godz. 1600


Wszystkich rodziców zapraszamy najpierw na spotkanie do auli szkolnej

a później do wyznaczonych sal.


Klasa

Wychowawca

Sala

4aTM

Iwona Nykaza

40

4bTM

Katarzyna Markiewicz

41

4a Tinf

Małgorzata Domowicz

34

4b Tinf

Mariola Drozdowska

57

4 TAn

Katarzyna Dąbrowska

47

4 TEe

Joanna Zelmańska

39

 


 
"Polacy w kosmosie - 150 lat badań przestrzeni kosmicznej"
11.09.2020.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomiiserdecznie zaprasza na wykład online
pt. "Polacy w kosmosie - 150 lat badań przestrzeni kosmicznej".

Wykład wygłosi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej. Będzie to inauguracja Ogólnopolskiej Konferencji SOPiZ (Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć) Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. 

DATA: 12 września 2020 (sobota), godz. 11:00
Linki do transmisji:

Informacja od organizatora konferencji Wojciecha Burzyńskiego - koordynatora SOPiZ PTMA:

"Po raz trzydziesty na swojej dorocznej konferencji spotkają się obserwatorzy zjawisk zakryciowych w Polsce. Tym razem nie będzie to spotkanie stacjonarne a konferencja online przy pomocy platformy Zoom. Konferencja zorganizowana jest przez Sekcję Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, która tą tematyką zajmuje się od 1979 roku. Tradycyjnie będzie mowa o nowinkach technicznych, sprzęcie potrzebnym do rejestracji zjawiska, metodyce obserwacji i późniejszej obróbce danych zjawisk zakryciowych, w głównej mierze zakryć gwiazd przez asteroidy pasa głównego i obiekty transneptunowe TNO. Konferencja, podobnie jak jej europejski odpowiednik European Symposium on Occultation Projects (ESOP), jest wzorowym przykładem współpracy astronomów zawodowych z amatorami, a otrzymane wyniki są cenne i realnie wykorzystywane, czego przykładem mogą być późniejsze przeloty sond kosmicznych obok obserwowanych obiektów a nawet lądowania próbników na tych konkretnych asteroidach. " [Wojciech Burzyński]
Kontakt do organizatora konferencji: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zapraszamy!

Serdecznie pozdrawiam,
Sebastian Soberski


Image
 
Komunikaty
11.09.2020.

Termin składania deklaracji przystąpienia do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej ("stary"i "nowy" egzamin) mija 15 września 2020.


Harmonogram praktyk zawodowych

na rok szkolny 2020/21

 

TERMIN

KLASY (T 4-letnie)

19.10. - 13.11.20 r.

3A TI, 3 TM

16.11. - 11.12.20 r.

3B TI, 3 TAM

18.01. - 12.02.21 r.

3C TI, 2 TM

1.03. - 26.03.21 r.

2A TI, 3 TEe, 2 TAn

12.04. - 7.05.21 r.

2B TI, 2 TEe

 

 
Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza 2020/2021
11.09.2020.

Projekt „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” realizowany jest przez Departament właściwy ds. edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Stypendia przeznaczone są dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych. Wnioski należy składać w wersji papierowej (wydruk elektronicznej wersji wniosku uzupełniony o wymagane podpisy) w terminie do 30.09.2020 r.

 

O stypendium na dany rok szkolny może ubiegać się uczeń, który spełni łącznie następujące warunki:

1) uczęszcza do publicznej bądź niepublicznej szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe znajdującej się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego;

2) uzyskał promocję do klasy programowo wyższej, w której będzie kontynuować naukę przez co najmniej 2 semestry szkolne;

3) jest uczniem co najmniej klasy II szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, od roku szkolnego 2020/2021 o stypendium mogą ubiegać się również uczniowie I klasy szkoły Branżowej II stopnia;

4) uzyskał w ostatnim, zakończonym roku szkolnym średnią ocen z 3 dowolnie wybranych przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych (z wyłączeniem praktyk zawodowych) na poziomie nie niższym niż:

a) w przypadku uczniów szkół branżowych: 4,00;
b) w przypadku uczniów technikum, którzy w poprzednim roku nauki zostali laureatami bądź finalistami konkursów, turniejów lub olimpiad wymienionych w § 4 regulaminu: 4,00;
c) w przypadku pozostałych uczniów technikum: 5,33;

5) uzyskał w ostatnim, zakończonym roku szkolnym co najmniej dobrą ocenę z zachowania.

 

Stypendium otrzymują uczniowie, którzy spełnią ww. warunki oraz uzyskają odpowiednio wysoką liczbę punktów rankingowych, która umożliwi przyznanie stypendium z uwagi na zagwarantowane w projekcie stypendialnym środki finansowe, zgodnie zasadami określającymi prawo pierwszeństwa do stypendium określonymi w § 4 Regulaminu.

 

Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy danego roku szkolnego, a jego wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej uwzględniającej sumę punktów uzyskanych z kryteriów opisanych w § 4 Regulaminu oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę.

Więcej informacji na stronie: https://zawodowyprymus.kujawsko-pomorskie.pl/



 
««  start « poprz. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 289 - 296 z 852