Aktualności
Planetarium / Zajęcia online "Monitorujemy aktywność słoneczną"
24.03.2021.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia online pt. "Monitorujemy aktywność słoneczną":
- prowadzący zajęcia: Grzegorz Rycyk (PiOA Grudziądz);
- data: 25 marca (czwartek), godz.18:00;
- wiek uczestników: 12-17 lat;
- LINK do zajęć zostanie wysłany po przesłaniu zgłoszenia na email: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Opis:
Słońce jako najbliższa nam gwiazda do dnia dzisiejszego stanowi najlepszy obiekt do badań gwiazdowej aktywności. Historię misji kosmicznych do Słońca rozpoczęły sondy z programu Pioneer. Sondy SOHO oraz SDO dostarczyły nam fantastyczne obrazy powierzchni Słońca prowadząc stały, wieloletni monitoring naszej dziennej gwiazdy. Aktualne obrazy Słońca w różnych filtrach udostępniane są przez wiele portali internetowych wraz z danymi o aktywności słonecznej. Podczas zajęć nauczymy się korzystać z powyższych portali oraz z informacji w nich zawartych. Dowiemy się także jak przewidywać występowanie zjawiska zorzy polarnej.

Zapraszamy!
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk


 
Współpraca uczniów ZST z firmą ABB
20.03.2021.

Uczniowie ZST - #RoboticTeamGrudziądz: Magdalena Szymaniak z 1TM, Patryk Wasilewski i Robert Kobylski z 2TM5 oraz Julian Wojanowski i Jakub Ambroziak z 2TAM5 rozpoczynają współpracę z firmą ABB w ramach projektu „Koło Naukowe ABB”. Pierwsze wirtualne spotkanie z ABB w najbliższy wtorek 23. marca 2021. Opiekunem koła i projektu jest p. Marcin Jabłoński.
Trzymajmy kciuki za naszych!!!

Koło Naukowe ABB jest inicjatywą skierowaną do ambitnych studentów i uczniów szkół technicznych myślących o urzeczywistnieniu ciekawego i innowacyjnego pomysłu z niżej wymienionych, szeroko pojmowanych dziedzin techniki:
- mechatroniki,
- elektroniki,
- energetyki,
- inżynierii materiałowej,
- informatyki,
- oraz innych pokrewnych.

Wszystkie te obszary działalności stanowią podstawę istnienia współczesnej cywilizacji, decydując o powszechnym dostępie do energii elektrycznej oraz zapewniając wydajne i ekologiczne metody wytwarzania.

Centrum Badawcze ABB zlokalizowane w Krakowie jest inicjatorem wielu projektów skierowanych do studentów uczelni technicznych w Polsce.
ABB zapewnia dogodne warunki do prowadzenia wysokiej jakości badań naukowych:
- dostęp do narzędzi,
- finansowanie materiałów,
- wsparcie naszych profesjonalistów,
- bezcenne doświadczenie,
- dodatkowe możliwości rozwoju i dalszej współpracy.


 
Oferta pracy dla absolwentów
19.03.2021.


MUELLER FABRYKA ŚWIEC S.A. Jest wiodącym, międzynarodowym producentem świec, jednym
z głównych pracodawców w regionie. Spółka nieustannie się rozwija tworząc nowe możliwości dla obecnych i nowych pracowników. Jeśli lubisz wyzwania i chcesz dołączyć do zespołu jednego z liderów w branży, zapraszamy do złożenia aplikacji na stanowisko:

Elektromechanik Utrzymania Ruchu

Zadania: 
Diagnostyka i naprawa maszyn,
Wykonywanie przeglądów okresowych maszyn i urządzeń,
Utrzymanie ciągłości produkcji,
Usuwanie awarii elektrycznych, mechanicznych,
Dbanie o bezpieczeństwo pracy, przestrzeganie procedur i instrukcji,
Raportowanie wykonanych zadań do Lidera Utrzymania Ruchu.

Wymagania:
Umiejętność czytania schematów elektrycznych,
Dyspozycyjność do pracy zmianowej (weekendy wolne),
Samodzielność i inicjatywa w działaniu,
Podstawowa wiedza z zakresu elektryki, elektromechaniki,
Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku.

 
PTMA: "Kopernik 500" oraz 49.Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
18.03.2021.



Szanowni Państwo,
trwają 49. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie (GDK). Wiekszość imrez odbywa się w zdalny sposób. Program 49.GDK znajduje się na dedykowanej stronie:

Jednym z ważnych punktów GDK jest Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty, który przypada zawsze 21 marca, bo właśnie w tym dniu 499 lat temu Mikołaj Kopernik ogłosił w Grudziądzu swój słynny traktat "De aestimatione monetae"  ("O szacunku monety", 1522).

W najbliższą niedzielę o godzinie 12:00 symboliczna delegacja przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Rady Miejskiej Grudziądza - pan Łukasz Piasecki, złoży kwiaty pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu. Minimalny skład delegacji wynika z ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Ponadto w dniu 23 marca (wtorek) o godzinie 12:30 rozpocznie się posiedzenie Społecznego Komitetu "KOPERNIK 500". Spotkanie odbędzie się online za pośrednictwem internetowej platformy konferencyjnej. Celem spotkania jest omówienie działań zmierzających do realizacji istniejącego już programu obchodów upamiętniających 500-setną rocznicę pobytu wielkiego astronoma w Grudziądzu. W związku z tym planowane jest aby rok 2022 został ogłoszony w Grudziądzu "Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty".

Z poważaniem,
Sebastian Soberski
ZG PTMA

 
Planetarium / Wykład "Krótka historia Wszechświata - początki, ekspansja i nieskończoności"
16.03.2021.

Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Krótka historia Wszechświata — początki, ekspansja i nieskończoności".
Prelekcję wygłosi Joanna Piotrowska - Kavli Institute for Cosmology, University of Cambridge.

DATA: 18 marca (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji i opisu: www.planetarium.grudziadz.pl

Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/6jCc7G3RSVA
Uwaga: zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube.


Czytaj całość
 
Planetarium / Transmisja wykładu "Tajemnice gwiazd: Supernowe"
10.03.2021.

Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Tajemnice gwiazd: Supernowe".

Prelekcję wygłosi Sebastian Soberski (PiOA Grudziądz).

DATA: 11 marca (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji i opisu: www.planetarium.grudziadz.pl

Bezpośredni link do transmisji YouTube:

Zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube

Czytaj całość
 
Planetarium - program na marzec
03.03.2021.

Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl . Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!

-------------------------------------
- 4 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Jak Układ Słoneczny wpływa na klimat Ziemi?".

Prelegent: prof. Paweł Rudawy - Zakład Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Opis: Wiele się mówi na temat zmian klimatycznych na Ziemi wywołanych działalnością człowieka. Bezspornym faktem jest, że na ziemski klimat wpływają czynniki kosmiczne. Najważniejszym obiektem w Układzie Słonecznym, który dyktuje klimat na naszej planecie jest Słońce. Poza Słońcem jest szereg innych czynników kosmicznych, które wpływają na zmianę ziemskiego klimatu w różnych skalach czasowych. Podczas wykładu będzie można prześledzić ewolucję klimatu Ziemi związaną z wpływem Słońca, zmianami orbity ziemskiej, uderzeniami asteroid i innymi.  

Czytaj całość
 
Wykład "O technologiach kosmicznych i nie tylko"
28.02.2021.

27 marca 2021 o godz. 10:00 zapraszamy na wykład dr Agaty Kołodziejczyk "O technologiach kosmicznych i nie tylko".
Link od wykładu podany zostanie na stronie https://www.facebook.com/KNMechatronicznoRobotyczne  (meet.google lub MSTeams).

Wykład poprowadzi dr Agata Kołodziejczyk - dyrektor projektów naukowych w Analog Astronaut Training Center. Inicjatorka budowy pierwszej w Polsce bazy do symulacji misji kosmicznych Lunares w Pile i w gminie Rzepiennik Strzyżewski. Koordynatorka 26 międzynarodowych edukacyjnych i naukowych analogowych misji księżycowych i marsjańskich. W czasie stażu w Europejskiej Agencji Kosmicznej współorganizowała comiesięczne warsztaty „Moon Village". Naukowo zajmuje się tworzeniem oświetlenia synchronizującego zegary biologiczne do statków kosmicznych i przestrzeni izolowanych od światła słonecznego. Dodatkowo rozwija firmę produkującą ubrania z celulozy bakteryjnej opartą na ekologicznych bioreaktorach kombuczy. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m. in. pierwszych miejsc w konkursie Global Space Balloon Challenge za badania stresu w stratosferze, nagrody Rojszczaka przyznanej przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i złotego medalu Kopernikańskiego.

 
««  start « poprz. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 249 - 256 z 852