Aktualności
Planetarium / Dwa wykłady online o rozbłyskach i Koperniku w tle...
20.04.2022.

Rok Mikołaja Kopernika Ekonomisty - 50. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie
- www.KOPERNIK.grudziadz.pl -
----------------------------------------------------------------------------------------------
Serdecznie zapraszamy na transmisje dwóch prelekcji:

Data: 21 kwietnia (czwartek), godz.18:00.
Tytuł: "Życie na planetach przy gwiazdach rozbłyskujących".
Prelegent: Kamil Bicz - doktorant w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/SFJtx-PToS8

Data: 29 kwietnia (piątek), godz.18:00.
Tytuł: "Grudziądz z Kopernikiem w tle".
Prelegentka: dr Grażyna Leśniewska - Polskie Towarzystwo Miłośników
Astronomii, Grudziądz.
Bezpośredni link do transmisji YouTube:
https://youtu.be/90tpBa3LmCM


Prelekcje odbędą się w formie transmisji online z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu. Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników
Astronomii.Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (@zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz (@planetarium.grudziadz ) i innych.

Wykłady w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty - 50.
Grudziądzkie Dni Kopernikowskie.
Program: www.KOPERNIK.grudziadz.pl


OPISY
------------

Data: 21 kwietnia (czwartek), godz.18:00.
Tytuł: "Życie na planetach przy gwiazdach rozbłyskujących".

Opis: Astronomowie odkrywają coraz więcej egzoplanet. Niektóre z nich są podobne do Ziemi oraz krążą wokół gwiazd podobnych do Słońca. Nasza dzienna gwiazda jest stabilna, jednak wykazuje tendencje do rozbłysków. Badanie innych gwiazd rozbłyskujących może pomóc w zrozumieniu tego co dzieje się na Słońcu. Daje też szeroką możliwość badania wpływu rozbłysków gwiazdowych na planety pozasłoneczne. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wielu ciekawych przykładach takich układów planetarnych wokół gwiazd rozbłyskujących.


Data: 29 kwietnia (piątek), godz.18:00.
Tytuł: "Grudziądz z Kopernikiem w tle".

Opis: Z okazji 500 rocznicy wygłoszenia traktatu "O szacunku monety" przez Mikołaja Kopernika w Grudziądzu ukazała się publikacja autorstwa Grażyny Leśniewskiej, która przypomina dokonania ekonomiczne wielkiego uczonego. Szczególnie te związane z Grudziądzem. W publikacji można też znaleźć opis dokonań Grudziądzan w propagowaniu wiedzy o Koperniku i jego działach z ostatnich 50 lat. Atrakcyjności wydawnictwu dodaje mnogość materiału fotograficznego dokumentującego grudziądzkie kopernikana i ludzi związanych z popularyzowaniem Mikołaja Kopernika.