Aktualności
Wykład oraz Inauguracja 50. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich / KOPERNIK-500
17.02.2022.


W związku z Rokiem Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Grudziądzu serdecznie zapraszamy na Inaugurację 50. Grudziądzkich Dni Kopernikowskich (GDK).
GDK od 1972 roku odbywają się w celu upamiętnienia wizyty Mikołaja Kopernika w Grudziądzu,
podczas której wygłosił swój słynny traktat ekonomiczny "De aestimatone monetae" ("O szacunku monety").Inauguracja odbędzie sie 19 lutego 2022 (SOBOTA) w dniu 549 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Z powodu pandemii COVID-19 Inauguracja odbędzie się w bezpieczny sposób:

- godz.12:00 - uroczyste złożenie kwiatów - zapraszamy od 1 do 3 przedstawicieli instytucji współorganizujących 50.GDK pod Pomnik Mikołaja Kopernika na Placu Miłośników Astronomii. Tradycyjnie GDK rozpoczniemy słożeniem kwiatów pod pomnikiem wielkiego astronoma i ekonomisty. Prosimy wszystkich uczestników o założenie maseczek.

- godz. 18:00 - wykład inauguracyjny ONLINE (transmisja przez Internet):
Prelegent: prof. Łukasz Wyrzykowski - Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego.
OPIS: Czarne dziury to "gorący" temat współczesnej astronomii. Pewnie z powodu trudności w ich badaniu (nie wysyłają światła) rozpalają wyobraźnię naukowców oraz miłośników astronomii. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wielu ciekawostkach związanych z ich badaniem.
W szczególności wspomniany zostanie polski projekt poszukiwania samotnych czarnych dziur (OGLE) za pomocą teleskopu w Chile należącego do Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto będzie można usłyszec jak
dzięki misji kosmicznego teleskopu GAIA identyfikuje się oraz bada nowe czarne dziury.
LINK do transmisji:
https://youtu.be/-eRkuoUSWAw

Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (@zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz (@planetarium.grudziadz ) i innych.

Program wszystkich planowanych imprez w ramach 50.GDK znajduje się na stronie (można jeszcze zgłaszać dodatkowe imprezy):
- www.planetarium.grudziadz.pl/gdk oraz już wkrótce na stronie poświęconej obchodom rocznicy 500 lecia pobytu Kopernika w Grudziądzu:
- www.kopernik.grudziadz.pl


Serdecznie zapraszamy w imieniu wszystkich Organizatorów
oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk