Aktualności
Styczeń w Planetarium
07.01.2020.
12 stycznia - 28.Finał WOŚP w Planetarium:

- godz.13:00 - seans 1: "Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach" ,
Opis:
Seans opowiada o najbardziej charakterystycznych konstelacjach zarówno zimowego, jak i letniego nieba. Wyjaśnia skąd bierze się pozorny, dobowy ruch gwiazd na niebie, roczny ruch Słońca na tle gwiazd oraz wiele innych podstawowych informacji o niebie gwiaździstym.
Wstęp:
- 5pln (lub więcej)/osoba do puszki WOŚP.

- godz.14:00 - seans 2: "Odległe światy",
Opis:
Seans "Odległe światy" to opowieść o planetach pozasłonecznych, których astronomowie odkrywają coraz więcej. Widzowie dowiadują się jak mogą wyglądać planety spoza Układu Słonecznego, okrążające inne gwiazdy.
Wstęp:
- 5pln (lub więcej)/osoba do puszki WOŚP.

- godz.15:00 - seans 3: "Nasz Wszechświat"
Opis:
Seans zabiera nas w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata. Na początku omawiane są wszystkie planety Układu Słonecznego, następnie przelatujemy przez Drogę Mleczną aby polecieć dalej aż do odległych galaktyk oddalonych o miliardy lat świetlnych.
Wstęp:
- 5pln (lub więcej) /osoba do puszki WOŚP.


Pozostałe otwarte spotkania w styczniu:


14 stycznia (wtorek), godz. 18:00
- Obserwacje astronomiczne. W przypadku złej pogody seans w planetarium oraz omówienie aktualnego nieba.

Wstęp wolny.
---

15 stycznia (środa), godz. 16:00
- Seans w planetarium "Podróż do centrum Drogi Mlecznej" z opowieścią o aktualnym nocnym niebie.
Opis:
Seans opowiada o Galaktyce w której żyjemy - Drodze Mlecznej. Wyjaśnia jak jest zbudowana oraz przenosi nas w magiczną podróż do jej centrum, które jeszcze do niedawna było wielką zagadką

Wstęp wolny.
---

29 stycznia (środa), godz. 12:00 oraz 13:00

- godz.12:00
- Seans w planetarium pt. "Nasz Wszechświat"
  - obserwacje Słońca (w przypadku dobrej pogody)
Opis:
Seans zabiera nas w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata. Na początku omawiane są wszystkie planety Układu Słonecznego, następnie przelatujemy przez Drogę Mleczną aby polecieć dalej aż do odległych galaktyk oddalonych o miliardy lat świetlnych.
Wstęp wolny.

- godz.13:00
- Seans w planetarium pt. "W poszukiwaniu ciemnej materii"
  - obserwacje Słońca (w przypadku dobrej pogody)
Opis:
Seans opowiada o jednej z największych zagadek Wszechświata - ciemnej materii.
Ciemna materia prawdopodobnie otacza nas, przenika nasze ciała w każdej sekundzie naszego życia jednak nie jesteśmy w stanie jej zobaczyc, poczuć a nawet wykryć najczulszymi przyrządami naukowymi. Astronomowie obserwują przejawy istnienia ciemnej materii w odległych zakatkach kosmosu, a fizycy próbują wykryć ją w super zderzaczach cząstek elementarnych. Seans zabiera widzów na poszukiwania ciemnej materii Wszechświata.

Wstęp wolny.